Terrassilaua paigaldamine: juhend algajatele

Sissejuhatus
Terrassi rajamine ei ole raketiteadus, kuid õigesti paigaldatud terrass kestab aastaid kauem ja näeb visuaalselt parem välja. Tihti tehakse vigu juba esimestes etappides – jäetakse aluspind korralikult ette valmistamata, valitakse valed kinnitustarvikud või unustatakse piisav ventilatsioon, mis võib hiljem põhjustada niiskuskahjustusi ja puidu kiiremat kulumist.
Vaatame üle täieliku terrassilaua paigaldamise protsessi – alates aluspinna ettevalmistamisest kuni laudade kinnitamiseni. Kui soovid terrassi ehitust ise ette võtta, saad siit praktilised näpunäited, et tulemus oleks vastupidav ja kaunis.
Materjalid ja tööriistad, mida vajad
Enne kui alustad, on oluline, et kõik vajalik oleks käepärast. Materjalide valik sõltub suuresti sellest, millist terrassi sa ehitad. Kui oled valimas terrassilaudu, siis klassikaline valik on immutatud männipuit, mis on taskukohane ja ilmastikukindel. Siberi lehis on looduslikult vastupidavam ega vaja keemilist immutamist, kuid võib olla hinnalt veidi kallim. Termotöödeldud puit on eriti stabiilne ja vastupidav, kuid mõnevõrra rabedam, seega peab selle paigaldamisel olema hoolikam. Kui sa pole veel kindel, millist materjali valida, siis loe meie põhjalikku juhendit: Kuidas valida õigeid terrassilaudu.
Tugeva konstruktsiooni tagamiseks on vajalikud tugiprussid ja alusraam, mis moodustavad terrassi vundamendi. Samuti tuleks hoolikalt valida kinnitustarvikud – näiteks roostevabad kruvid või peidetud kinnitussüsteemid, mis jätavad terrassi esteetiliselt kauniks ega tekita pinnale kruvipeade auke.
Tööriistade osas on hädavajalikud vesilood ja mõõdulint, et tagada sirged ja täpsed lõiked. Ketassaag või tikksaag aitab laudu täpselt sobivaks lõigata, samas kui akutrell ja spetsiaalsed kruvid on vajalikud nende kinnitamiseks. Vaheklotside kasutamine aitab laudade vahel jätta ühtlase vahe, mis on oluline vee äravoolu ja puidu paisumise arvestamiseks.
Aluspinna ettevalmistamine – tugev vundament on kõige alus
Terrassi aluspind on kriitilise tähtsusega, sest sellest sõltub kogu konstruktsiooni stabiilsus ja vastupidavus. Kui aluspind ei ole õigesti ette valmistatud, võivad terrassilauad hakata aja jooksul vajuma või paigast nihkuma. Kõige lihtsam ja levinum lahendus on terrassi ehitamine betoonplokkidele või kruvivaiadele, mis tagavad tugeva ja kauakestva aluse. Kui terrass rajatakse otse maapinnale, tuleb kõigepealt eemaldada taimestik ja laotada pinnasele geotekstiil, mis hoiab ära umbrohu kasvu.
Hea tava on katta terrassi aluspind killustikuga, mis aitab niiskust eemale juhtida ja vähendab hallituse ning mädanemise riski. Kui killustik on paigas, saab sellele asetada tugiprussid, mis moodustavad terrassi kandva struktuuri. Prusside vahed sõltuvad valitud terrassilaudadest – üldiselt on soovitatav jätta vaheks 40–60 cm, et tagada laudade piisav toestus ja vältida nende läbipaindumist.
Terrassilaudade paigaldamine – kas kruvid või peidetud kinnitused?
Kui aluskonstruktsioon on valmis, võib hakata terrassilaudu paigaldama. Enne kinnitamist on oluline kontrollida, et laudade niiskusesisaldus oleks sobiv – liiga niisked lauad võivad hiljem kuivades kokku tõmbuda ja tekitada soovimatuid vahesid, samas kui liiga kuivad lauad võivad hiljem paisudes üles punnitada.
Kinnitusvahendite valikul tuleb otsustasda, kas kinnitatakse nähtavate kruvidega või peidetud kinnitussüsteemiga. Klassikaline meetod on kasutada roostevabasid terrassikruvisid, mis paigaldatakse laudade pealtpoolt. Kruvid tuleks keerata vähemalt 2 cm kaugusele servast, et vältida puidu lõhenemist. Alternatiiviks on peidetud kinnitused, mis jätavad terrassipinna täiesti kruvivabaks, kuid nende paigaldamine võib olla ajamahukam ja nõuab spetsiaalseid klambreid.
Oluline on jätta laudade vahele vähemalt 5 mm vahe, et võimaldada puidu loomulikku paisumist ja kahanemist. Kui lauad kinnitatakse liiga tihedalt, võib see põhjustada pragusid ja deformeerumist. Samuti tuleb jälgida, et terrassilauad oleksid paigaldatud kergelt kaldu – isegi väike kalle (1–2 kraadi) aitab vihmaveel paremini ära voolata ja vähendab vee kogunemist laudadele.
Hooldus ja viimistlus – kuidas terrassi eluiga pikendada?
Kuigi terrassilauad on ilmastikukindlad, vajavad need regulaarset hooldust, et püsida ilusad ja vastupidavad. Parim viis terrassi eluiga pikendada on õlitamine või kaitsevahendiga töötlemine, mis aitab vältida niiskuskahjustusi ja UV-kiirguse mõju.
Terrassile tuleks teha põhjalik hooldus vähemalt kord aastas, eelistatavalt kevadel või sügisel. Enne hooldust tuleb pinnad korralikult puhastada – selleks sobib õrn harjamine ja veega pesemine, kuid tugeva mustuse ja samblakasvu eemaldamiseks võib kasutada ka spetsiaalseid terrassipuhastusvahendeid. Kui pind on täiesti kuiv, saab peale kanda terrassiõli või puidukaitsevahendi, mis imendub puidu sisse ja aitab vältida selle lõhenemist ja halliks muutumist.
Korduma kippuvad küsimused (KKK)
Kui sügavale peaksin betoonplokid või kruvivaiad paigaldama?
See sõltub pinnase tüübist, kuid üldiselt peaksid betoonplokid olema vähemalt 10–15 cm sügavusel, kruvivaiad aga sõltuvalt kandevõimest isegi 50–80 cm sügavusel.
Kas ma pean terrassi iga aasta õlitama?
See sõltub materjalist. Immutatud männilaudade puhul on see soovitatav, et pikendada nende eluiga ja vältida pragunemist. Siberi lehist ei pea õlitama, kuid see aitab säilitada selle algset tooni ja pikendab eluiga. Termotöödeldud puit vajab vähem hooldust kui tavaline immutatud puit, kuid võib samuti kasu saada perioodilisest õlitamisest.
Kui suur peab olema laudade vahe?
Puidu loomuliku paisumise ja kahanemise tõttu on soovitatav jätta 5–7 mm vahe iga laua vahele.
Terrassi ehitamine nõuab täpsust ja planeerimist, kuid korralikult paigaldatud terrass kestab aastaid. Kui oled materjalide valikul kindel, saad meilt tellida kõik vajaliku ja alustada juba täna!